Zaznacz stronę

Co powinieneś wiedzieć o niebieskim świetle emitowanym z Twoich urządzeń ?

Miewasz problemy ze znużeniem, bólem głowy czy zasypianiem? Powodem może być wystawianie się na zbyt intensywne działanie niebieskiego światła emitowanego przez ekrany telewizorów, komputerów, tabletów i telefonów. Nie do końca zdajemy sobie sprawę z tego, że wszystkie te urządzenia nie są obojętne dla naszego zdrowia i oczu.

Zanim wyjaśnimy, w jaki sposób okulary Barner stały się niekwestionowanym rozwiązaniem tego problemu, pomocne może być krótkie wyjaśnienie dotyczące niebieskiego światła.

Samo światło niebieskie występuje w warunkach naturalnych, zawarte jest w świetle dziennym i w sumie nie powoduje żadnych niekorzystnych skutków. Jednakże wszelkie wykorzystywane przez nas obecnie urządzenia mające ekrany LCD i LED emitują ten rodzaj światła w bardzo dużych ilościach, podobnie jak wszelkiego rodzaju oświetlenie ledowe. Tak duża ilość niebieskich promieni destrukcyjnie wpływa nie tylko na wzrok, ale i cały organizm, dlatego, że zaburza naturalny rytm dobowy jego funkcjonowania. To może powodować chociażby rozkojarzenie podczas pracy, szybkie zmęczenie oczu czy problemy ze snem.

Jak oddziałuje na nas niebieskie światło?

Widmo fal elektromagnetycznych przedstawia cały zakres światła, które istnieje. Na tym spektrum znajdują się promienie gamma, promienie ultrafioletowe (UV), promienie rentgenowskie, światło widzialne, światło podczerwone i fale radiowe. Światło widzialne jest tym, na co oczy są najbardziej wrażliwe i jest postrzegane jako kolory tęczy: czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, indygo i fioletowy. Światło niebieskie ma najkrótszą długość fali tych kolorów, dlatego też wytwarza najwięcej energii.

Przed stworzeniem sztucznego światła, słońce było głównym źródłem niebieskiego światła. Gdy słońce zachodziło i otoczenie ciemniało, nasze ciała naturalnie zaczynały się relaksować i odpoczywać. Zadania wykonywano przy świetle ognia lub świec, a kładziono się zazwyczaj zaraz po zachodzie słońca. Nasze organizmy były zsynchronizowane z cyklem wschodu i zachodu słońca. Obecnie niebieskie światło pochodzi zarówno od słońca, jak i innych źródeł światła wytworzonych przez człowieka, takich jak oświetlenie fluorescencyjne i LED, telewizory z płaskim ekranem, komputery, smartfony i notebooki.

Niebieskie światło (inaczej HEV – High Energy Visible Light) prócz negatywnych skutków, ma też jednak swoje zalety. Czy kiedykolwiek włączyłeś światło, aby się rano dobudzić, zwłaszcza w okresie jesienno- zimowym? Światło niebieskie zwiększa czujność i jest doskonałym wybudzaczem. Zwiększa również działanie naszej pamięci, funkcje poznawcze i dobry nastrój. Dlatego osoby cierpiące na  sezonowe zaburzenia afektywne, objawiające się stanami depresyjnymi, zachęca się do korzystania z terapii światłem w miesiącach zimowych.

Jednakże codzienne intensywne wystawianie się na oddziaływanie niebieskiego światła z komputerów czy innych urządzeń cyfrowych zwłaszcza przed snem, powoduje zaburzenia w wytwarzaniu się niezbędnej dla zdrowego trybu życia melatoniny. Słońce nie dyktuje nam już codziennej rutyny i mamy permanentne problemy z zaśnięciem korzystając ze światła wytworzonego sztucznie. Codzienne wieczorne przeglądanie mediów społecznościowych jest bardzo wciągające i uzależniające, a my robimy sobie krzywdę nie zabezpieczając się przed negatywnymi skutkami niebieskiego światła zwłaszcza przed snem.

Bez względu na to, czy mamy wadę wzroku, czy nie, powinniśmy zabezpieczać nasz wzrok stosując specjalistyczne okulary hamujące odblaski szkodliwego niebieskiego światła. Profesjonalne soczewki okularowe Barner blokują 40% w zakresie 430 nm – 450 nm i 100% przy 410 nm, dzięki czemu Twoje oczy będą bardziej zrelaksowane, a czas przyjemnego korzystania z urządzeń z ekranami wydłuży się.

0